Kandidóza (kvasinková infekcia, disbióza, mykóza, vaginitída)

Kvasinky rodu Candida sú prirodzenou súčasťou nášho tela a žijú najmä v črevách, kde pomáhajú tráviť prijatú potravu. Pri nevhodných stravovacích návykoch, užívaní antibiotík,

hormónov a iných chemických liečiv sa však tento bežný organizmus môže veľmi ľahko premnožiť a vyvolať celú radu vážnych ochorení – od alergií, porúch imunity, ekzémov, gynekologických zápalov, črevných problémov až po ťažké depresívne stavy. Z pôvodne neškodnej kvasinky sa stáva zákerný nepriateľ a nastáva tzv. kandidóza (kvasinková infekcia, disbióza, mykóza, vaginitída).

Dokonalé organizmy

Kvasinky patria do ríše húb – najdokonalejších a najplodnejších organizmov na našej planéte. Len pre predstavu: jediná plodnica vatovca obrovského môže vyprodukovať až 7 triliónov spór. Pokiaľ by z každej spóry vyrástla nová plodnica, ktorú by sme naložili na nákladný vlak, jeho dĺžka by presiahla celú Zem. Kandida naviac nie je odkázaná iba na pohlavné rozmnožovanie a môže sa v našom tele prakticky neobmedzene rozrastať pomocou svojho mycélia – podhubia. Pre húževnaté mycéliové vlákno kandidy nie je žiadny problém ani prienik cez črevnú stenu. Vzniknutými mikrotrhlinami sa potom do krvného obehu dostávajú nedostatočne natrávené bielkoviny a iné zložky, ktoré vyvolávajú nežiadúce imunitné reakcie. Obranné lymfocyty totiž neadekvátne reagujú na stretnutie s týmito neprirodzenými metabolitmi a dochádza k najrôznejším alergickým prejavom – od vyrážok, cez potravinové alergie až po ťažký astmatický záchvat. V súvislosti s rozmnožovaním kandidy je dôležité spomenúť ďalšiu nepríjemnú skutočnosť. Pokiaľ sa premnožená kandida dostane až na povrch kože, napr. v oblasti rôznych kožných záhyboch, kde sa drží potrebné teplo a vlhko – pod prsiami, v podpazuší, v zadnicovej oblasti, pri pohlavných orgánoch, medzi prstami na nohách, okolo pupka, objaví sa množstvo zrelých plodníc (biely povlak, svetlé šupiny). Tieto miesta silno svrbia a pri škrabaní postihnutej kože sa uvoľňujú milióny nových spór, ktoré sú následne vdýchnuté. Kandida sa potom uchytáva tiež na slizniciach dýchacích ciest, čo sa prejavuje väčším zahlienením či zdurením.

Diagnostika kandidózy

Pokiaľ vás napadlo, že aj Vy by ste mohli trpieť kandidózou, skúste si v rýchlosti prejsť nasledujúci test.
Prejavujú sa u vás nasledujúce symptómy?
•    Neodolateľná chuť na sladké
•    Zvýšená tvorba lupín, vypadávanie vlasov a svrbenie hlavy
•    Ekzémy a vyrážky
•    Svrbenie konečníka
•    Suché dlane, šupinatá koža
•    Poruchy pamäte
•    Závraty, točenie a bolesti hlavy
•    Zápach z úst
•    Nadúvanie a hnačky
•    Neznášanlivosť alkoholu
•    Kolísanie telesnej váhy
•    Ušné zápaly s hnisavými výtokmi
•    Gynekologické výtoky, zápaly močových ciest
•    Zväčšené uzliny (najmä na krku)
•    Imunitné poruchy
•    Potravinové alergie
•    Depresie a apatie
•    Chronická únava
Pokiaľ bola Vaša odpoveď ÁNO aspoň pri ôsmich bodoch, je veľmi pravdepodobné, že kandidóza je aj Vašim problémom.
Lekári sú bohužiaľ k tejto diagnóze často nepochopiteľne hluchí a nechcú ani vykonať potrebné vyšetrenia. Prípadná antibiotická a fungicídna liečba má naviac skôr devastujúce následky, pretože sú narušené potrebné symbiotické mikrobiálne vzťahy v črevnom trakte. Pacientom preto nezostáva nič iné ako vziať svoje zdravie do vlastných rúk a pustiť sa do alternatívnej liečby. Než sa chorí prepracujú ku skutočne fungicídnym prípravkom, minú často zbytočne veľa peňazí za neúčinné prostriedky. Preto by som rád uviedol tri osvedčené prípravky, s ktorými mám pri liečbe kandidóz vynikajúce skúsenosti.

Plesne v črevách

Kto pochopil závažnosť  situácie, bude sa iste snažiť nájsť čo najúčinnejšie a najrýchlejšie  postupy, ako sa zbaviť všetkých nepriateľských húb a ďalších patogénnych organizmov.  Hneď na úvod by sme mali uviesť, že tento boj za našu vnútornú slobodu nie je vôbec ľahkou záležitosťou a trvá mesiace, niekedy i roky. Náš protivník má totiž značný evolučný náskok – niekoľko miliárd rokov! Pozrime sa teda na základné opatrenia, ako vzniknutú disbiózu a súvisiace zdravotné problémy začať riešiť. S výnimkou opodstatnených prípadov je najdôležitejším krokom zastavenie užívania širokospektrálnych antibiotík, steroidných hormónov (kortikoidov) a hormonálnej antikoncepcie. K antikoncepcii ešte pár závažných slov: Dievčatá a ženy, preštudujte si pozorne v príbalových letákoch, aké nežiadúce účinky tieto preparáty majú! Pokiaľ ešte niekedy plánujete založenie rodiny, uvedomte si, že s každou ďalšou  krabičkou využívanej hormonálnej antikoncepcie sa znižuje možnosť vášho budúceho otehotnenia a zdravého donosenia plodu. Narastajúce počty opakovaných spontánnych potratov úzko súvisia s vedľajším účinkom hormonálnej antikoncepcie – stenčovanie steny maternice, kde sa vyvíjajúce embryo nie je schopné udržať.

Ako zistiť premnoženú kandidu pomocou  testov?

Na kandidu existujú 4 druhy testov: 1. Krvný test Vzhľadom k širokému rozsahu príznakov, nie je vždy zrejmé, že problémom je premnoženie candidy albicans, a preto jediný spôsob, ako to zistiť, je OTESTOVAŤ SA! Pri krvnom teste sa sledujú ukazovatele protilátok na candidu IgG, IgA a IgM. Vysoká úroveň týchto protilátok naznačuje možné premnoženie candidy. Test sa robí v krvnom laboratóriu.  Je to jediný krvný test na zistenie kandidy na našom trhu. Test si môžete zakúpiť  TU:
2. Test stolice Tento druh testu odhalí candidu vo vašom hrubom a tenkom čreve. Je však nutné, aby váš lekár objednal podrobné vyšetrenie stolice, nie to, aké sa robí štandardne. Pri podrobnom vyšetrení sa v stolici zisťuje priamo úroveň kvasiniek. Laboratórium dokáže identifikovať presný druh kvasinky a aj to, aký druh liečby bude na ňu najúčinnejší. 3. Test moču Tento test sa zameriava na d-arabinitol, ktorý je odpadovým produktom metabolizmu candidy. Jeho zvýšené hodnoty indukujú jej premnoženie. Test odhalí, či sa candida nachádza v hornej časti tenkého čreva. 4. Test na vaginálne kvasinky

Čo pomôže?

Kto chce byť úspešný v boji s premnoženými kvasinakmi a plesniami, musí radikálne zmeniť svoje stravovacie návyky. Slovenská a česká kuchyňa totiž nepatria k zdravým spôsobom výživy. Samotným prechodom na racionálny spôsob stravovania sa desiatky ľudí vyliečili i z tak závažných chorôb, ako je rakovina. Príroda však nemá rada extrémy a preto i my musíme zostať pri zostavovaní svojho jedálnička rozumní – racionálni. U mnohých ortodoxných makrobiotikov sa môžeme stretnúť s prekvapivým premnožením nežiadúcich kvasiniek v tele len preto, že používajú vo veľkej miere fermentované sójové výrobky, pri výrobe ktorých sa používajú kvasinky rodu aspergilus – napr. Tempeh, Natto. Huby tohto rodu naviac produkujú veľmi jedovatý aflatoxin, patriaci medzi rakovinotvorné látky najhoršej kategórie. Nie je to tak dávno, čo bola z českého trhu narýchlo stiahnutá sójová omáčka od Vitany. Ďalšou nevedomosťou niektorých “zdravo” sa stravujúcich osôb je používanie lúpanej ryže, ktorá má podobné “lepivé” účinky ako biela múka. Namiesto ryže, ktorá energeticky zapadá do úplne iných svetových končín, by sme mali začať znovu objavovať naše domáce úžasné plodiny ako je pohánka, proso, raž či jačmenné krúpy.
natural-sugar-substitutes

“Päť bielych jedov”

Na začiatku úplne postačí keď si dáme pozor na tzv. päť bielych jedov: Cukor, mlieko a mliečne výrobky, stužené rafinované oleje a tuky, bielu múku a lúpanú ryžu, kamennú soľ. V ďalšej fáze potom obmedzíme konzumáciu živočíšnych tukov, vajec, umelých farbív (tzv. Éčka), dochucovadiel (kečup, horčica, majonéza, tatárska omáčka, ocot) a konzervantov (glutaman sodný, kyselina benzoová, citrónová). Pri hľadaní vhodných a nevhodných potravín sa budeme musieť  často spoľahnúť iba na svoj zdravý rozum a praktické zdravotné výsledky. Budeme totiž sústavne narážať na úplne protichodné názory predkladané renomovanými odborníkmi. Najsilnejšie lobby v tomto ohľade stojí zrejme za mliečnym priemyslom. Vďaka preniknutiu niektorých utajovaných informácií o tomto bielom jede sa spotreba mlieka v Českej republike znížila od roku 1989 síce zhruba o tretinu, ale mliečne lobby dosiahlo to, že sa do škôl znovu vrátili mliečne desiaty. Vláda na tento účel dokonca  neváhala uvoľniť z prázdnej štátnej pokladne 240 miliónov korún. Čoskoro sa zrejme naplnia  pesimistické prognózy počtu alergických detí na celú polovicu  súčasnej populácie. Na rastúcej miere alergií a disbióz sa významnou mierou podieľajú taktiež agresívne všadeprítomné reklamy na mliečne výrobky, sladkosti a ďalšie nebezpečné požívatiny. Pri sledovaní neustále sa opakujúcich reklám, je dobré si uvedomiť, že týmto spôsobom je propagovaný tovar, ktorý by za normálnych okolností bol len veľmi ťažko predajný.

Detoxikačné postupy

Krokom číslo tri je podporenie detoxikácie a regenerácie nášho organizmu. Najproblémovejší sa javí náš črevný trakt, v ktorom moderná medicína vidí  základ celej imunity a teda i nášho zdravia. Pokiaľ sa nepriateľské huby (plesne, kvasinky) už zabývali v našich črevách, nezostáva nič iné ako nastoliť pôvodné symbiotické prostredie. Ako sme si už povedali, huby sa dokážu neobyčajne dobre a rýchlo rozmnožovať. Na početné stavy kvasiniek, ktoré nám majú pomáhať rozkladať prijatú potravu, musí preto niekto “dávať pozor”. Túto policajnú funkciu v našom tráviacom trakte zastávajú tzv. mliečne baktérie (lactobacily). U žien tieto baktérie zaisťujú zdravé vnútorné prostredie a ochranu pred mykózami taktiež v pošve. Vďaka neuváženým zásahom antibiotík, steroidov, hormonálnej antikoncepcie, nevhodnou stravou a ďalších už popísaných faktorov, sú však tieto priateľské kolónie baktérií úplne decimované od stále skoršieho veku (podávanie antibiotík batoľatám nie je  u nás ničím mimoriadnym). Z tohto dôvodu je potrebné vysadenie čreva  novými kmeňmi mliečnych baktérií. V predaji sú najčastejšie lactobacily v kapsliach. Vysoká cena preparátu ešte však nezaručuje jeho kvalitu. Než sa lactobacily dostanú až na miesto svojho určenia, musia prekonať radu nástrah a prekážok.Citlivé lactobacily z menej kvalitných preparátov končia tak svoju púť už v žalúdku, kde sa pre ne stávajú smrteľnými silne kyslé žalúdočné šťavy. Pokiaľ  je však črevný trakt zanesený tuhou vrstvou nestráveného kazeínu z kravského mlieka, gluténu (glutén – latinsky glej) z bielej múky, hnijúcimi zbytkami mäsa a inej potravy, nemá dodávanie aj sebekvalitnejších  lactobacilov prakticky žiadny väčší efekt, pretože nie sú vytvorené podmienky pre novú kolonizáciu (uchytenie).

Podporné prostriedky

Základné riešenie spočíva v naznačenej racionálnej výžive bohatej na vlákninu (celozrnné obilniny, ovocie, zelenina), ktorá funguje ako očistná kefa. Detoxikácia stravou môže podľa miery postihnutia  trvať rádovo mesiace až roky, preto je vhodné tieto prirodzené telesné procesy podporiť ďalšími detoxikačnými prostriedkami. Dobré skúsenosti majú pacienti predovšetkým s užívaním aktívneho rastlinného uhlia, francúzskeho zeleného ílu a sladkovodnej riasy Chlorella a Spirulina.
Berberin získaný z rastliny Dráč indický (Berberis aristata) podľa laboratórnych testov narušuje celistvosť bunkovej membrány Candidy. Berberin zároveň bráni kvasinkám  produkovať enzým lipázu a tým kvasinky strácajú svoju živnú pôdu. Zároveň narušuje správne fungovanie mitochondrií Candidy. Mitochondrie sú malé bunkové elektrárne, ktoré keď nefungujú, bunka oveľa pomalšie rastie a aj všetky bunkové procesy sú výrazne spomalené. Pri vážnom narušení fungovania mitochondrií môže to viesť až ku smrti bunky Candidy. Veľmi činnú látku Berberín obsahuje produkt VitaBerin, ktorý môžete zakúpiť TU.
K hĺbkovému intenzívnemu prečisteniu čreva prispeje tiež  colonhydroterapia, možno i formou lacnejších opakovaných domácich klystírov. Colonhydroterapia predstavuje dôkladné prečistenie črevného traktu, ale bohužiaľ iba jeho koncovej  časti – hrubého čreva (cca 150 cm). Ostávajúcich približne sedem metrov tenkého čreva sa táto preplachovacia vodná procedúra už netýka, pretože vstup do tejto časti tráviacej trubice je znemožnený bezpečnostnou jednosmernou chlopňou (valva ileocaecalis).
Pokiaľ predpokladáme alebo máme lekársky potvrdenú prítomnosť nepriateľských húb v čreve (candidóza, aspergilóza či iná forma mykózy) je potrebné  detoxikáciu podporiť taktiež vhodnými fungicídnymi (protihubovými) prostriedkami. Menovať môžeme
  • Oregáno s účinnou látkou karvakrol
  • extrakt z grepových jadier
  • Tea Tree olej
  • koloidné striebro (likviduje však i priateľské  organizmy, podobne ako klasické antibiotikum)
  • mŕtvu vodu (anódová kyslá voda upravená elektrolýzou)
  • probiotiká (bez obsahu laktózy): 4 – 10 miliárd v jednej dávke 2 – 4-krát denne s jedlom
  • mleté ľanové semeno: 2 čajové lyžičky 2-krát denne pridávať do jedla
  • biotín: 300 mikrogramov/deň – blokuje vývojové fázy kandidy
  • selén: 200 mikrogramov/deň
  • vitamín C 
  • horčík: 200 mg 2-krát denne
  • šťava z aloe vera: 30 ml 3-krát denne nalačno pomedzi jedlá
Výsledky prinášajú ale aj domáce fungicídne byliny – cesnak, karbinec, kapucínka, levanduľa.
Prečítajte si  tiež článok: 10 PRÍZNAKOV, ŽE MÁTE ROZŠÍRENÚ KANDIDU!  TU: /https://lekarendoma.sk/10-priznakov-ze-mate-rozsirenu-kandidu/

Sme certifikovaný internetový obchod, ktorý získal ocenenie OVERENÉ ZÁKAZNÍKMI od porovnávača cien Heureka.

Recenzie si môžete pozrieť  po kliknutí na obrázok TU:

overene_zakaznikmi_logo

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *