Strava pri vredoch a infekcií Helicobacter pylori

20. 3. 2013

Strava pri vredoch a infekcii Helicobacter pylori

 • Strava by mala mať šetriaci charakter. Jesť treba pravidelne, v pokoji, radšej častejšie a menšie porcie. Malé a dobre požuté sústa. Dbajte na pravidelnosť, je veľmi dôležitá!
 • Samozrejme ja zákaz fajčenia, pitia alkoholu a silnej kávy. Takisto bublinkové nápoje môžu niektorým ľuďom spôsobovať problémy. Ak však pijete minerálky, vhodné sú najmä alkalické, resp. s vyšším obsahom sodíka (škodia však pacientom s vysokým tlakom).
 • Výber potravín by vo všeobecnosti mal byť taký, aby tlmil žalúdočnú sekréciu. Takisto úprava pokrmov by mala byť šetrná, bez prepaľovaných tukov a vyprážania. Väčšinou by sa jedlá mali variť alebo dusiť, prípadne piecť na vode. Riadiť sa však môžete aj svojimi pocitmi a skúsenosťami. Vylúčte z jedálneho lístka potraviny, ktoré vám obyčajne spôsobujú žalúdočné problémy. Komu robí zle napr. pikantný kečup nech ho neje. Nie je vhodná surová zelenina, cukor, biele pečivo ani príliš sladké ovocie (banán, nektarinky a i.)
 • V zásade sú uprednostňované biele mäsá a ryby, rastlinné oleje. Tuky pridávame do jedál v malom množstve nakoniec, aby sa neprepaľovali.
 • Nemalo by sa presáľať, piť veľké množstvo tekutín naraz, vyhnúť sa príliš horúcim alebo studeným jedlám a nápojom.
 • Prostriedky na neutralizáciu žalúdočnej kyseliny, ktoré sa dajú kúpiť bez lekárskeho predpisu, dočasne zmierňujú problémy ako podporný prostriedok. Gastritídu, vredy ani infekciu HP však priamo neliečia.
 • Užívajte probiotiká. Klinické štúdie dokázali, že ich užívanie má nielenže preventívny účinok pred infekciou HP, ale majú výrazne pozitívny efekt aj pri jej liečbe.
 • Stres prehlbuje príznaky vredovej choroby. Napätie uvoľňuje aj pravidelná fyzická aktivita a rôzne relaxačné metódy. Doprajte si pravidelný stravovací režim a dostatok spánku.

Urobte si doma test na zistenie infekcie HP

Helicobacter pylori - spôsoby diagnostiky :

 1. Invazivne vyšetrenie - jedná sa o endoskopické vyšetrenie (pomocou žaludočnej sondy)  s odobraním sliznice na kompletný rozbor. U detí je vždy snaha používať  neinvazivne testy, které majú dostatečne vypovedajúcu hodnotu.
 2. Neinvazivne vyšetrenie - ideálne pre Vás lebo je to jednoduchý a rychlý test na zistenie prítomnosti HP zo vzorky stolice. Táto metóda vyšetrenia je nejjednoduššia na určenie diagnózy a služí aj ako kontrola po ukončení liečby.  Test je vyrobený tak, aby detekoval antigen HP vo vzorke stolice a výsledok se dal jednoducho vizuálne interpretovať pomocou pásika na testovacej doštičke.

Ide o mimoriadne častý patogén. Infekcia HP patrí celosvetovo medzi najčastejšie sa vyskytujúce infekcie vôbec. Spôsobuje veľmi rozšírenú infekciu bakteriálneho pôvodu, ktorá zasahuje sliznicu žalúdka a dvanástnika a spôsobuje tráviace ťažkosti. Skôr či neskôr vyvolá tzv. chronický zápal (gastritídu), vznik žalúdočných a dvanástnikových vredov a neskôr môže viesť aj k rakovine žalúdka. Je dokázané, že prítomnosť HP je hlavnou príčinou karcinómu žalúdka. Včasnou a efektívnou diagnostikou a následnou liečbou však môžete týmto ochoreniam predísť a zabrániť tak vzniku rakoviny.

Preto neváhajte a otestujte sa!  Cena za test je 8 €

http://www.lekarendoma.sk/test-na-stanovenie-helicobacter-pylori/

Doc.Ing.Pavel Blažíček,CSc


Aktuality

POŠTOVNÉ ZDARMA 1. 11. 2013


POŠTOVNÉ ZDARMA

Poštovné a balné ZDARMA  pri nákupe nad 59 € . 


Náš obchod získal certifikát dôvery 20. 10. 2013


Overené zákazníkmi

Obchod LEKARENDOMA.SK získal vďaka spokojnosti zákazníkov prestížny certifikát "Overené zákazníkmi". 
 


Kontakt

Objednávky - dobierky

vankova Zavinac elax Tecka sk
Objednávky - dobierky
 
0917 176 105
 
evellineva

www.lekarendoma.sk
 
bezplatná infolinka 0800114559

Lekárska poradňa


captcha image

Najpredávanejšie tovary

 • Test potravinovej intolerancie Food Detective  

  Test potravinovej intolerancie Food Detective

  Viete ktoré potraviny Vám škodia? Vylúčením problémovej potraviny sa môže kompletne zmeniť Váš život. Buďte doma sami sebe lekárom - TEST Všetko je dokonale spracované v ukážkovom letáčiku a test si zvládnete spraviť aj sami doma. Aj preto sa volá samodiagnostický. No ak si netrúfate bodnúť si „ihličkou“ do prsta, môžete so svojim testerom navštíviť ambulanciu lekára a sestrička by vám s testom mohla pomôcť.  Recenzia od zákaznika na Heureke  ( porovnávač cien ) katkilla Pridané: 2. októbra 2014 Zakúpený v LEKARENDOMA.SK 100%   Odporúča produkt rychly a spolahlivy celkom zabava si urobit doma take male laboratorium Po vylúčeni potravin, na ktoré sa ukázala intolerancia mi kompletne zmizla ťažká senná nádcha a alergia na potraviny, ktorú som mala hlavne v čase kvitnutia brezy. Touto alergiou som trpela niekoľko rokov a bez liekov som sa nezaobišla.  

  Cena:
  76,90 €
 • 5-dňová Express Diet 2ks  

  5-dňová Express Diet 2ks

  2 kufríky za 115€.Chudnutie bez hladovania. Okrem Express Diet už nič iné počas dňa nekonzumujete a za 5 dni je úbytok vahy 3-5 kg podľa Vašej nadvahy. Ako to funguje?  Princípom tejto 5-dňovej ketogénnej diéty je podávanie telu vysoko kvalitných prírodných proteínov a súčasným znížením prísunu sacharidov, tukov a energie pod 850 kcal/deň. Telo sa vďaka tejto diéte dostáva do metabolickej zmeny, ktorá sa nazýva ketóza. Princíp ketózy je nasledovný. Pre telo sú prvotným zdrojom obvykle sacharidy a vzhľadom na ich obmedzený prísun počas 5-dňovej diéty sú rýchlo spotrebované a hlavným zdrojom energie sa stáva uložený tuk.

  Cena:
  115,00 €
 • Chanca Piedra čaj 50g  

  Chanca Piedra čaj 50g

  Svoje meno dostalo pre schopnosť blokovať rast žlčníkových a obličkových kameňov a znamená „rozbíjač kameňov“ Chanca Piedra je drobná vzpriamená rastlinka dorastajúca do výšky 30-40 cm, s drobnými lístkami a malými bielymi kvetmi. Vyskytuje sa v dažďovom pralese Amazónie a v ostatných tropických oblastiach vrátane južnej Indie a Číny. Užívanie a dávkovanie: 1 - 2 lyžice sušiny na 600 ml vody, pripraviť nálev a popíjať v priebehu dňa - dlhodobo aspoň jeden mesiac. Deti od 3 rokov 200 - 300 ml denne. Duchonka Pridané: 9. júla 2014 Zakúpený v LEKARENDOMA.SK 100% Odporúča produkt Super čajík, ozaj funguje na moje obličky. Už dlho ho zalievam a naozaj mi pomáha. Ostatným môžem len vrelo odporučiť :)

  Cena:
  4,90 €


Real Time Analytics Google PageRank